Kosmiczny Spychacz (6847)

Space Dozer 6847Kosmiczny Spychacz (Space Dozer), zestaw nr 6847 z 1985 roku, to jeden z zestawów, od których zaczynałem moją przygodę z klockami lego.
Zestaw składa się z jednego klasycznego żółtego minifiga kosmonauty, garści akcesoriów (klucz, krótkofalówka, kilof i kosmiczne działo [w tej roli kamera]) oraz właściwego spychacza.
Spychacz, jak większość zestawów z epoki Classic Space, jest szary i idealnie wtapia się w księżycowy krajobraz, który był eksplorowany przez minifigi w latach 80’tych. Z przodu pojazdu znajduje się ruchoma owiewka, służąca za szuflę spychacza. Następnie nasze oko przykuje konsola sterowania i mocowanie działa. Do tej konstrukcji podczepione są dwa gumowe węże zakończone przeźroczystymi czerwonymi elementami – wierząc w pacyfistyczne zapędy legowych kosmonautów wierzę, że są to działka służące rozbijaniu księżycowej skały, wspomagające główne kamerę działko. Minifig ma do swojej dyspozycji wygodny fotel, który dzięki odsuniętemu oparciu pozwala mu usiąść bez zdejmowania butli z tlenem. Fotel jest zwieńczony anteną, a do oparcia przyczepione są dwa silniki rakietowe – w końcu człon „kosmiczny” do czegoś zobowiązuje, nieprawdaż?
Zestaw ma jeszcze jeden kosmiczny aspekt – koła, z których korzysta są niemal kuliste – dodaje to całemu spychaczowi wiele charakteru i czyni go dużo ciekawszym.
W zestawie znajduje się jeszcze kilka żółtych pojedynczych płaskich klocków, reprezentujących urobek transportowany spychaczem.

Spychacz, dzięki posiadanym akcesoriom oraz niedużej ilości klocków nadaje się świetnie na „zestaw pierwszego kontaktu”. Jego budowa nie sprawi kłopotu początkującym legomaniakom (ale czemu pod zestawem kryje się czarny sworzeń Technics? Tego nigdy nie rozumiałem…), a godziny spędzone podczas jazdy po podłogach, łóżkach i kanapach w poszukiwaniu księżycowego urobku będą niezapomniane.

Oczywiście zestaw można do woli przebudowywać (i tutaj zaczątek tego o czym napiszę kiedy indziej – w latach 80’tych czymś zupełnie normalnym były umieszczane na tyle pudełka inspiracje, nawołujące młodych budowniczych do wybudowania innych konstrukcji), choć przy tak niewielkiej ilości klocków nie mamy zbyt dużej dowolności i w zasadzie jesteśmy skazani na najróżniejsze wersje łazików, spychaczy, rakietowych sanek czy innych poszukiwaczy min. Można też odczepić kosmiczne elementy (działo, silnik rakietowy), wymienić kosmonautę na „Cześka Budowlańca” i już mamy szary spychacz do naszej makiety miasteczka!

Na Ebayu używany zestaw można nabyć za ok. 20$, na rodzimym Allegro znalazłem jeden za jedyne 39,99 zł.

Reasumując, spychacz może nie jest zbyt różnorodną konstrukcją, ale jest za to doskonałym starterem serii Lego Space – tanim i ciekawie wyglądającym.
W skali szkolnej daje mu 4+/6.

Zestaw: Space Dozer
Numer: 6847
Seria: Space
Rok wydania: 1985
Ilość klocków: 49
Ilość figurek: 1
Ciekawe dodatki:

Leave a comment

Your email address will not be published.


*