Forteca Zionąca Ogniem (6082)

Ostatnio w moje ręce wpadło kilka kilogramów klocków z końca lat 80-tych i początku 90-tych. Ogólny miks grochu z kapustą oraz dodatkowa irytacja na małe dzieci, gdyż część klocków została pogryziona, pozapychana plasteliną oraz połamana… Może nie był to klockowy żal.pl, ale gdy poprosiłem K o pomoc w przesortowaniu tego bałaganu usłyszałem: „Nie ma szans, nie dotykam tego syfu. Wyszukam Ci tylko figurki i dodatkowe elemeny”.

Jako że byłem z klockami powiązany „rodzinnie”, wiedziałem mniej więcej cóż czai się w tym miksie (kilka zestawów lego space, kilka castle, jacyś piraci, podejrzewam także jeden zestaw Model Team). Zamiast sortować klocki po typie, kształcie i kolorze postanowiłem wyławiać konkretne zestawy, kompletować je i później umyć w wanience ultradźwiękowej.

Na pierwszy ogień poszło LEGO 6082 – Forteca Zionąca Ogniem.
6082.jpg~originalZestaw z 1993 roku, liczy sobie 397 klocków i 6 minifigów. Najciekawszymi elementami (i bardzo charakterystycznymi) od strony części są: zielony smok, czerwony spiczasty daszek, zielona podstawka z podjazdem. Dodatkowo zestaw ma także kilka klocków z unikatowymi celtycko-smoczymi nadrukami oraz materiałową flagę i pelerynę.

Pomysł na skompletowanie zestawu w trakcie jego składania okazał się sukcesem – odnalazłem ponad 99% klocków, a czego nie mogłem znaleźć zastępowałem na bieżąco klockami w innym kolorze. Gdy tylko przed oczami mignął mi właściwy element – wymieniałem te „zastępcze”.

Po ukończeniu budowy, spojrzałem się krytycznie na zestaw i witki mi opadły… ale zacznijmy od początku.
Na kamienistym wzgórzu, znajduje się zamek wybudowany nad okratowaną pieczarą. Budowla pięknie komponuje się z roślinnością oraz z warunkami przyrody (skały, drzewo wyrastające po jednej ze stron fortecy). Dostępu do wnętrza broni stromy podjazd oraz drewniana brama, której szczyt ozdobiony jest niesamowitą grafiką celtyckich smoków. Nad zamkiem góruje baszta zakończona czerwonym, skośnym dachem (w niej mieszka mag). Na szczycie baszty powiewa olbrzymia materiałowa flaga z symbolem smoka.
alt-6082-1Zamek ma kilka ciekawostek – w jaskini ukryta jest skrzynia ze skarbem – dostępu do niej broni mieszkający w pieczarze smok. Można go wyjąć, unosząc kratę (choć z włożeniem ręki do środka może być ciężko). Z boku zamku, znajduje się tajne przejście, dzięki któremu można dostać się do środka unikając przechodzenia przez wrota. Po przeciwnej stronie na rabusiów czeka okratowany loch. Nie jest to jedyna pułapka, z którymi mieli by oni do czynienia – po wejściu na górny poziom zamku, można otworzyć zapadnię i wszystkie osoby znajdujące się na górze muru spadną do wnętrza jaskini (zapewne zostaną też zjedzeni przez smoka :D).
Jest także jedna pułapka, będąca jednocześnie elementem estetycznym, przez który opadły mi ręce…

Wielka, gargantuiczna, czarna smocza głowa czycha na rabusiów wchodzących po pochylni do wrót zamku. W każdej chwili możemy otworzyć smoczą paszczę i zrzucić na nich grad kamieni. O tyle, o ile jest to fajna „niespodzianka” od obrońców zamku to dla mnie, czyli dla dorosłego fana lego, sprawia wrażenie doklejonej na siłę do całego zestawu. Nie pasuje do konwencji, jest karykaturalna i poprostu za duża. Autor zestawu, starał się dodać zamkowi charakteru, ale mógł w tym miejscu np. dodać dodatkową małą basztę – a nie silić się na nieudany build i wpychać tam ten wielki smoczy łeb.

Ogólnie zestaw sprawił mi dużo radości przy jego odbudowywaniu. Ma bardzo ładną formę i kształt (nie licząc tej wielkiej smoczej głowy). Sprawi dużo radości każdemu dziecku, któremu dane będzie się nim bawić (mnóstwo, pułapek, tajne przejścia etc.). Jednocześnie duża ilość ciekawych i unikatowych klocków znacząco podnosi jego wartość.
Gdyby nie ta głowa to dałbym szkolne 5/6… da się ją usunąć, ale jednak jest częścią zestawu – tym samym wynik spada na szkolne 4-/6.

Zestaw: Fire Breathing Fortress
Numer: 6082
Seria: Castle
Rok wydania: 1993
Ilość klocków: 397
Ilość figurek: 6 (czterech rycerzy, rabuś, mag)
Ciekawe dodatki: podstawka, smok, mag

Leave a comment

Your email address will not be published.


*