Exo-Suit (21109)

Na wstępie wyjaśnijmy sobie jedną rzecz. Kocham Lego Classic Space. Forma, kształt i kolor serii wypuszczonych w latach 1978-1994 to wszystko to, co najlepsze w Lego Space. Unitrony, Exploriensy, Insectoidy, Mars Mission i cała reszta późniejszego badziewia nie sprawiało już nigdy tak dobrego wrażenia jak pierwotne serie. Tym samym, gdy tylko Lego w ten czy inny sposób powraca lub składa hołd Lego Space (np. marmurowa rzeźba klasycznego kosmonauty w zestawie 5974 czy Benek w Lego Movie) to niesamowicie się cieszę.

51LPKaqV+aLOsób, które uwielbiają Lego Space jest więcej. Świadczy o tym m.in. wydana w 2013 roku książka „Lego Space: Building the future”. Książka ta, nie jest oficjalnym produktem Lego, ale wykorzystuje klocki do opowiedzenia historii świata Lego Space. W przemyślany sposób opowiada o początkach eksploracji klockowego wszechświata i sprytnie umieszcza w nim wszystkie istniejące do 1994r. frakcje Lego Space. Autorami tej pozycji są Tim Goddard i Peter Reid – i to właśnie temu ostatniemu zawdzięczamy (chwilowy co prawda), powrót Lego Space do oficjalnej linii produktowej.

Lego prowadzi portal Ideas (dawniej CUUSOO) – projekt pozwala na wgranie swoich propozycji zestawów i poddanie ich publicznej ocenie. Zestawy, które przekroczą 10 000 „lajków” (dawniej 1000) mają szansę na stanie się oficjalnym zestawem Lego.
Na tym portalu, Peter Reid umieścił jeden z projektów wykorzystanych w swojej książce – model egzoszkieletu – Exo Suit. Zestaw szybko zebrał wymagane poparcie i miał swoją oficjalną premierę w sierpniu 2014r.

ExoSuit-Original-Final
grafika przedstawia oryginalny projekt Petera (z lewej)
i oficjalny model wypuszczony przez Lego (z prawej)

Pierwsze co się rzuca w oczy po wzięciu pudełka w ręce, to logo Classic Space wkomponowane w nazwę zestawu. Dodatkowo, pierwszy raz w historii Lego zaprezentowało zielone skafandry kosmonautów. Do modelu dołączono dwie figurki, platformę wraz z dwoma żółtymi beczkami oraz „robo-żółwia” – kolejny projekt pochodzący z wspomnianej wcześniej książki.

14602992722_6e89e14f17_oCały model jest niezwykle skomplikowany. Do dosyć popularnego szkieletu znanego nam z innych „mechowych” konstrukcji podołączano mnóstwo najróżniejszych elementów i elemencików, które znacząco podnoszą poziom skomplikowania konstrukcji i nadają jej niezwykle futurystycznego i realnego charakteru. Może to odbić się później czkawką, gdybyśmy próbowali wkomponować tego mecha między zestawy z początku lat 80-tych – zwyczajnie za bardzo odstaje od sposobu budowania z tamtego okresu. Sam egzoszkielet jest bardzo stabilny, ma mnóstwo punktów z ruchomymi elementami, dzięki czemu potrafi przybrać różne pozy i stabilnie w nich pozostać. Stanowi doskonały przykład tego, w jaki sposób można odświeżyć stare linie produktowe i tchnąć w nie nowe życie.

W zestawie znajduje się też instrukcja wraz z mini-komiksem. Według przedstawionej w niej historii Pete i Yve (dwójka zielonych kosmonautów), znajduje egzoszkielet w opuszczonej bazie – co może tłumaczyć jego szarą (typową dla wczesnego Lego Space) kolorystykę. Ciekawe jak wyglądałby ten sam model w barwach np. M-Tron lub Ice-Planet?

Podsumowując – ekstra model, z wieloma ciekawymi rozwiązaniami technicznymi. Wysoki poziom trudności w budowie zestawu pozwala cieszyć się z niego także starym legowym wyjadaczom. Sprawia, że w oku kręci się łezka na wspomnienie starych zestawów w których żółto-głowi legonauci eksplorowali kosmos 🙂 Szkolne 6/6.

PS Zestaw można jeszcze kupić – więc nie czekajcie!

Zestaw: Exo-Su21109_pudełkoit
Numer: 21109
Seria: Ideas
Rok wydania: 2014
Wiek: 12+
Ilość klocków: 321
Ilość figurek: 2 (kosmonauci)
Ciekawe dodatki:
Cena: 249,00 zł

1 Comments

  1. Jest naprawdę świetny! Totalnie mi się podoba i po przeczytaniu tej książki świetnie pasuje. Chętnie przerobiłbym go i udekorował pod moje ulubione Ice Planet.

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. W nowych barwach! | BrickBlog

Leave a comment

Your email address will not be published.


*